Det finns många goda skäl att bli medlem i något av våra sju olika förbund. Här kan du ansöka om medlemskap och läsa mer om fördelarna.
Här är några av de fördelar som ett medlemskap för med sig.
Som medlem får du och ditt företag stöd i de arbetsrättsliga frågor som kan uppkomma på din arbetsplats. Det innebär att ni istället kan fokusera på er kärnverksamhet.
Som medlem får ni ett kollektivavtal och är med i det sammanhang där kollektivavtalen utformas, så att era synpunkter kan vara med och påverka branschens förutsättningar.
Vi arbetar målmedvetet för att stärka de politiska förutsättningar som våra medlemsföretag verkar under, oavsett om det gäller lagar, skatter, att stärka kompetensförsörjningen eller EU-frågor.
Transportföretagen är en medlemsorganisation inom Svenskt Näringsliv. Det ger oss en stark påverkanskraft och innebär bland annat att du får en ökad trygghet vid fackliga stridsåtgärder.
Transportföretagen består av sju olika förbund. Här kan du läsa mer om de branschspecifika fördelarna med ett medlemskap.
För Michael Lannhagen, ansvarig medlemsvärvning på Transportföretagen utgör kollektivavtalet en hörnsten för arbetsgivaren. Med kollektivavtalet i ryggen kan arbetsgivaren få hjälp med det mesta i relationen till arbetstagaren, och det innebär dessutom en klar konkurrensfördel på marknaden.
Beräknar medlemsavgiften, vänligen vänta...
Fyll i alla uppgifter i formuläret så räknas din medlemsavgift ut automatiskt.
Har du frågor om medlemsavgiften eller medlemskapet är du välkommen att kontakta vår medlemsrekrytering.
Hör våra medlemmar berätta varför de valt att bli medlemmar hos Transportföretagen.
Våra medlemsföretag representerar allt från små familjeägda företag till stora börsnoterade företag inom transportnäringen.
Våra medlemsföretag har sammanlagt 204 000 anställda som arbetar inom transportnäringen.
I Transportföretagen ingår sju olika förbund: Biltrafikens-, Motorbranschens- och Sjöfartens Arbetsgivareförbund, Svenska Flygbranschen, Sveriges Bussföretag, Sveriges Hamnar samt Transportindustriförbundet.